Duminică, 26 aprilie 2015 s-a desfășurat Concursul de creativitate în Fizică și Tehnologii „Ștefan Procopiu” – concurs dedicat elevilor din învățământul preuniversitar. Etapa județeană a avut loc la Liceul Teoretic „Grigore Antipa” și la Liceul „Dimitrie Negreanu”.
Elevii liceului nostru coordonați de profesorii de fizică, au participat la secțiunile: Lucrări scrise, Tehnici de laborator, Grupuri de cooperare, Tehnici computaționale, Referate științifice și Creații pe teme științifice și au obținut următoarele diplome:
Duminică, 27 aprilie 2014 s-a desfășurat Concursul de creativitate în Fizică și Tehnologii „Ștefan Procopiu” – concurs dedicat elevilor din învățământul preuniversitar care studiază fizica și disciplinele tehnologice înrudite, mecatronică, electronică, electrotehnică, automatică. Etapa a avut loc la Liceul Teoretic „Grigore Antipa” și la Liceul „Dimitrie Negreanu”.
Obiectivele acestui concurs sunt:
• deschiderea studiului fizicii și al tehnologiilor înrudite către abordări inter- și trans-disciplinare;
• creșterea interesului elevilor pentru studiul acestor discipline și ameliorarea performanțelor școlare;
• realizarea de proiecte și programe educaționale comune, de aprofundare a disciplinelor studiate;
• orientarea elevilor către o carieră profesională în aceste domenii etc.
Concursul răspunde următoarelor cerințe:
• reflectarea în evaluare a abilităților de transfer și de creativitate ale elevilor;
• aprecierea profilului creativ al fiecărui elev (T. M. Amabile, J. Renzulli) – gândire teoretică, experimentală, tehnică, imaginație științifică anticipativă, sensibilitate la probleme, flexibilitatea gândirii, fluiditatea/ productivitatea gândirii, originalitate, elaborare etc.;
• încurajarea manifestărilor elevilor într-un spectru de inteligențe larg (H. Gardner) – logico-matematic, lingvistic, spațial, naturalist, interpersonal, intra-personal, chinestezic etc.;
• extinderea gamei de produse ale învățării evaluate, adecvate profilului intelectual al fiecărui elev.
Concursul promovează ideea că performanțele învățării se regăsesc, pentru fiecare elev, la intersecția favorabilă a două dimensiuni, cuprinzând:
• ansamblul profilurilor creative – competențe valorizate în disciplinele studiate;
• ansamblul profilurilor de inteligențe – contexte favorabile evaluării competențelor vizate.
Concursul dezvoltă tehnici de evaluare reprezentate prin:
CRITERIILE DE EVALUARE – diplomele acordate în concurs:
ARHIMEDE – gândire intuitivă, spirit de observație, perspicacitate;
COPERNIC – flexibilitatea gândirii;
GALILEI – priceperea de a experimenta;
NEWTON – gândire teoretică/ analitică;
EDISON – productivitatea (fluiditatea) gândirii;
COANDĂ – aptitudini tehnice (adecvarea gândirii la realitate);
JULES VERNE – imaginație anticipativă;
EINSTEIN – originalitatea gândirii;
PROCOPIU – spectru larg de aptitudini științifice/ tehnice.
SITUAȚIILE DE EVALUARE – secțiunile concursului:
I. LUCRĂRI SCRISE – teste scrise, individuale;
II. TEHNICI DE LABORATOR – teste experimentale, individuale sau de grup;
III. GRUPURI DE COOPERARE – proiecte de grup;
IV. REFERATE ȘTIINȚIFICE – rapoarte de cercetare, individuale sau de grup;
V. FIZICĂ TEHNOLOGICĂ (APLICATĂ) – lucrări practice, individuale sau de grup;
VI. TEHNOLOGII INFORMATICE – modelare pe computer;
VII. COMPOZIȚII PE TEME ȘTIINȚIFICE – film, arte vizuale, literatură, teatru;
VIII. ANTREPRENORIAT – proiecte de afaceri (producție, servicii etc.) în fizică şi în tehnologiile înrudite.
Elevii liceului nostru au participat la secțiunile: Lucrări scrise, Tehnici de laborator,Grupuri de cooperare, Tehnici computaționale, Referate științifice și au obținut următoarele premii:
Nume elevi
Secțiunea
Clasa
Prof. coord
Premiul
Macovei Ștefan
Chelariu Andreea
Cotloană Mădălina
Vișanu Ecaterina
Tehnici de laborator
IX E
Vatavu Adriana
ARHIMEDE
Deleu Șerban
Tehnici computaționale
IX E
Vatavu Adriana
EDISON
Rotaru Cosmin
Tureac Cornel
Șaramet Mădălina
Vereștiuc Daniel
Tehnici de laborator
X B
Vatavu Adriana
EDISON
Tureac Cornel
Vereștiuc Daniel
Tehnici computaționale
X B
Vatavu Adriana
NEWTON
Roșu Eduard
Crupinschi Robert
Tehnici computaționale
X B
Vatavu Adriana
EDISON
Muraru Paul
Murgu Elena
Vornicu Denis
Șpaiuc Alexandra
Grupuri de cooperare
XI D
Vatavu Adriana
COPERNIC
Adomnică Geanina
Murgu Elena
Seliman Diana
Șpaiuc Alexandra