Skip to main content

Tripla semnificație a zilei de 9 mai

0Vineri, 9 mai 2014, 12 elevi din Liceul nostru (Caciuc Manuela, Chelariu Andreea, Cotloană Mădălina, Enache Lidia, Gogălniceanu Vlad, Macovei Ștefan, Moscalu Monica, Murariu Gina, Muraru Paul, Prisacaru Andreea, Roman Diana, Vornicu Denis; profesor însoțitor: Adriana Vatavu) au participat, alături de peste 70 de tineri din liceele botoșănene, la prezentările ce au marcat ziua de 9 Mai, la Institutia Prefectului.
Sala Nicolae Iorga a Prefecturii Botoșani a găzduit,începând cu ora 11.00, activitatea „Tripla semnificație a zilei de 9 mai”, unde istoricul Sergiu Balanovici si Inspectorul școlar Mihaela Filip au reamintit detalii importante ale marilor momente istorice 9 Mai 1877 si 9 Mai 1945, s-a prezentat Agenda Digitală pentru Europa și materialul: „Multilingvism și plurilingvism” de către D-na Inspector de proiecte europene Rodica Mighiu.
Au fost prezentate de către elevii de la Școala nr. 11 și Școala nr. 17 Botoșani lucrările premiate în cadrul concursului ”Made for Europe” – etapa națională și un proiect de excepție, realizat de elevi ai Palatului Copiilor: o imprimantă 3D.

Concursul „Ștefan Procopiu”

1

Duminică, 27 aprilie 2014 s-a desfășurat Concursul de creativitate în Fizică și Tehnologii „Ștefan Procopiu” – concurs dedicat elevilor din învățământul preuniversitar care studiază fizica și disciplinele tehnologice înrudite, mecatronică, electronică, electrotehnică, automatică. Etapa a avut loc la Liceul Teoretic „Grigore Antipa” și la Liceul „Dimitrie Negreanu”.

Obiectivele acestui concurs sunt:
• deschiderea studiului fizicii și al tehnologiilor înrudite către abordări inter- și trans-disciplinare;
• creșterea interesului elevilor pentru studiul acestor discipline și ameliorarea performanțelor școlare;
• realizarea de proiecte și programe educaționale comune, de aprofundare a disciplinelor studiate;
• orientarea elevilor către o carieră profesională în aceste domenii etc.

Concursul răspunde următoarelor cerințe:
• reflectarea în evaluare a abilităților de transfer și de creativitate ale elevilor;
• aprecierea profilului creativ al fiecărui elev (T. M. Amabile, J. Renzulli) – gândire teoretică, experimentală, tehnică, imaginație științifică anticipativă, sensibilitate la probleme, flexibilitatea gândirii, fluiditatea/ productivitatea gândirii, originalitate, elaborare etc.;
• încurajarea manifestărilor elevilor într-un spectru de inteligențe larg (H. Gardner) – logico-matematic, lingvistic, spațial, naturalist, interpersonal, intra-personal, chinestezic etc.;
• extinderea gamei de produse ale învățării evaluate, adecvate profilului intelectual al fiecărui elev.

Concursul promovează ideea că performanțele învățării se regăsesc, pentru fiecare elev, la intersecția favorabilă a două dimensiuni, cuprinzând:
• ansamblul profilurilor creative – competențe valorizate în disciplinele studiate;
• ansamblul profilurilor de inteligențe – contexte favorabile evaluării competențelor vizate.

Concursul dezvoltă tehnici de evaluare reprezentate prin:

  • CRITERIILE DE EVALUARE – diplomele acordate în concurs:
  • ARHIMEDE – gândire intuitivă, spirit de observație, perspicacitate;
  • COPERNIC – flexibilitatea gândirii;
  • GALILEI – priceperea de a experimenta;
  • NEWTON – gândire teoretică/ analitică;
  • EDISON – productivitatea (fluiditatea) gândirii;
  • COANDĂ – aptitudini tehnice (adecvarea gândirii la realitate);
  • JULES VERNE – imaginație anticipativă;
  • EINSTEIN – originalitatea gândirii;
  • PROCOPIU – spectru larg de aptitudini științifice/ tehnice.

SITUAȚIILE DE EVALUARE – secțiunile concursului:

  • I. LUCRĂRI SCRISE – teste scrise, individuale;
  • II. TEHNICI DE LABORATOR – teste experimentale, individuale sau de grup;
  • III. GRUPURI DE COOPERARE – proiecte de grup;
  • IV. REFERATE ȘTIINȚIFICE – rapoarte de cercetare, individuale sau de grup;
  • V. FIZICĂ TEHNOLOGICĂ (APLICATĂ) – lucrări practice, individuale sau de grup;
  • VI. TEHNOLOGII INFORMATICE – modelare pe computer;
  • VII. COMPOZIȚII PE TEME ȘTIINȚIFICE – film, arte vizuale, literatură, teatru;
  • VIII. ANTREPRENORIAT – proiecte de afaceri (producție, servicii etc.) în fizică şi în tehnologiile înrudite.

2
Elevii liceului nostru au participat la secțiunile: Lucrări scrise, Tehnici de laborator, Grupuri de cooperare, Tehnici computaționale, Referate științifice și au obținut următoarele premii:

Nume elevi Secțiunea Clasa Prof. coord Premiul
Macovei Ștefan
Chelariu Andreea
Cotloană Mădălina
Vișanu Ecaterina
Tehnici de laborator IX E Vatavu Adriana ARHIMEDE
Deleu Șerban Tehnici computaționale IX E Vatavu Adriana EDISON
Rotaru Cosmin
Tureac Cornel
Șaramet Mădălina
Vereștiuc Daniel
Tehnici de laborator X B Vatavu Adriana EDISON
Tureac Cornel
Vereștiuc Daniel
Tehnici computaționale X B Vatavu Adriana NEWTON
Roșu Eduard
Crupinschi Robert
Tehnici computaționale X B Vatavu Adriana EDISON
Muraru Paul
Murgu Elena
Vornicu Denis
Șpaiuc Alexandra
Grupuri de cooperare XI D Vatavu Adriana COPERNIC
Adomnică Geanina
Murgu Elena
Seliman Diana
Șpaiuc Alexandra
Tehnici de laborator XI D,
XI F
Vatavu Adriana ARHIMEDE
Muraru Paul
Vornicu Denis
Tehnici computaționale XI D Vatavu Adriana NEWTON
Luca Flavius
Simion Octavian
Tehnici computaționale XI C Nanu Violeta PROCOPIU
(Premiul I)
Badiţă George
Rusuciuc Dan
Referate ştiinţifice IX C Nanu Violeta ARHIMEDE
Gîza Mădălina
Nicolici Cristina
Referate ştiinţifice X D Nanu Violeta ARHIMEDE
Vulpe Laurenţiu Referate ştiinţifice X D Nanu Violeta COPERNIC
Nicorici Iulia
Popescu Alexandra
Referate ştiinţifice XI C Nanu Violeta COPERNIC

 

3