Skip to main content

Cunoaște-ți drepturile, respectă-ți obligațiile!

Printr-un proiect educațional inițiat și deja implementat, doamna profesoară Anca Colescu va învăța arta prin arte – mai precis „arta binelui și a dreptății” (cum este definită justiția de Publius Juventius Celsus) prin intermediul artelor care ne înfrumusețează viața – pictura, muzica, filmele, literatura.

Proiectul se numește „Cunoaște-ți drepturile, respectă-ți obligațiile!” și se derulează în parteneriat cu inspectoratul județean – reprezentat de domnul inspector școlar general Bogdan Suruciuc și de doamna profesoară Ana-Gabriela Tănasă, inspector pe disciplinele socio-umane – , Tribunalul Județean, Casa Corpului Didactic, Asociația Round Table, și 15 unități de învățământ, în frunte cu frumosul nostru Liceu. Remarcabile sunt două numere: 1500 – numărul (estimativ) al elevilor implicați și 1000 (lei) – bugetul alocat derulării proiectului.

Cele nouă activități cuprinse în proiect se derulează cu frecvență lunară, după cum urmează:

🤝🫂 „Legea e prietena noastră!” (octombrie 2025) – elevii realizează afișe tematice despre rolul legii, reunite ulterior într-un colaj digital comun.

🎨🖌️„Drepturile mele, respectul tău!” (noiembrie 2025) – copii ilustrează drepturile copilului, iar lucrările sunt publicate într-un album digital interșcolar.

🎥🍿 „Legea pe ecran!” (decembrie 2025) – vizionarea unui film educativ, urmată de reflecții scrise, selectate și centralizate într-un document comun.

👨‍⚖️🎓 „Fapta are consecințe” (ianuarie 2026) – elevii devin „judecători pentru o zi” în simulări de procese, totul fiind filmat și montat într-un video colectiv.

👊🚫 „Spune NU violenței – Legea te apără” (februarie 2026) – campanie anti-violență cu mesaje pe pancarte, transformate într-un poster digital comun.

✍️🎨 „Legea în desen, cuvânt și culoare” (martie 2026) – concurs interșcolar de artă juridică, una dintre cele mai vizibile activități ale proiectului.

🏆🤔 „Campionii legii!” (aprilie 2026) – quiz online simultan, cu întrebări despre Constituție, răspunderea minorului și situații reale.

⚖️👩🏻‍⚖️ „Legea la ea acasă!” (mai 2026) – vizite la Tribunalul Botoșani, unde elevii descoperă direct cum funcționează sistemul juridic.

📝👍 „Legea în viața mea!” (iunie 2026) – activitate finală cu prezentări, interviuri, feedback și un raport de evaluare.

Potrivit doamnei profesoare Anca Colescu, inima acestui proiect este concursul din luna 🐣martie🕊️. „Cea mai amplă componentă a proiectului este concursul de educație juridică „Legea în desen, cuvânt și culoare”, care le oferă elevilor libertatea de a crea desene, postere, colaje sau eseuri originale pe tema educației juridice.
Lucrările vor fi transmise digital către Inspectoratul Școlar Botoșani, în perioada 1–25 martie 2026, iar cele mai inspirate creații vor fi premiate cu diplome de merit. Toți participanții vor primi diplome de participare.
Concursul pune accent pe mesaj, originalitate, claritate și expresivitate artistică. Profesorii vor centraliza lucrările, iar rezultatele vor fi anunțate pe 30 martie 2026, pe pagina oficială a IȘJ Botoșani.”

Pentru mai multe informații, citiți articolul domnului Tudor Cărare, jurnalist la Botoșani24.

„Legea poate fi prietena copiilor atunci când este înțeleasă. Vrem ca elevii să dobândească o cultură juridică de bază și să se raporteze responsabil la lumea din jur”

Prof. ANA-GABRIELA TĂNASĂ

„Ne dorim ca fiecare copil să înțeleagă, prin ochii lui, ce înseamnă să fii responsabil, să îți cunoști drepturile și să respecți legea. Activitățile sunt create special pentru ei, astfel încât legea să devină un subiect ușor de înțeles și apropiat de realitatea lor.”

Prof. ANCA COLESCU

SEG 2017: Educație juridică

Săptămâna Educației Globale, amplu proiect inițiat de Centrul Nord-Sud al Consiliului Europei în 1999, se desfășoară în acest an sub motto-ul Lumea noastră depinde de noi, având drept obiective generale, ca de obicei:

  • conștientizarea viețuirii în lume și a rolului nostru de cetățeni ai lumii
  • atitudini de respect pentru diversitate și abilități de comunicare interculturală
  • abilitatea de acționa pentru a transforma lumea într-un loc mai echitabil și durabil
  • responsabilitate pentru propriile noastre acţiuni.

În acest sens, la Liceul nostru, doamna profesoară Anca Colescu a organizat mai multe ore de Educație juridică, ore la care au participat nu mai puțin de 300 de elevi ai claselor a V-a A și B, a VII-a A, B și C, a VIII-a A și B, a IX-a C și E, a X-a G și a XI-a E. S-a urmărit:

  • Promovarea unei culturi juridice menite să încurajeze respectul faţă de lege, echitate socială şi atitudine civică.
  • Facilitarea accesului elevilor la cunoştinţele elementare de drept.
  • Obţinerea de beneficii majore pentru societate şi pentru cetăţean prin educarea juridică.

Elevii au făcut cunoștință cu legislația ce reglementează drepturile copilului, diverse aspecte ale democraţiei reprezentative şi ale procesului legislativ, chestiuni generale privind organizarea şi funcţionarea sistemului judiciar şi procedurile judiciare, elemente de drept civil şi de drept penal în sens larg.

După ora de educație juridică, cei dintr-a V-a au lucrat împreună cu doamna profesoară la o mini-expoziție cu tema: Cum alegem să trăim.

🗽
DIN PRESA LOCALĂ:
banulbotosanean.ro, 15 noiembrie a.c.

Merge de trei ani de zile în școli, fără să fie plătită de nimeni, și îi învață pe elevi educație juridică

Este tânără, este căsătorită, are două fete, este consilier juridic și profesor, lucrează la o teză de doctorat și cu toate astea își face timp să facă și voluntariat pentru elevi și nu de azi de ieri, ci de trei ani. Anca Colescu este singurul consilier juridic din Botoșani care face voluntariat în școlile județului, pe timpul și banii ei.

De trei ani de zile merge în școli și licee pentru a le explica elevilor, de gimnaziu și liceeni, cum e cu viața și care este urmarea juridică a faptelor lor.

Nu mă plătește nimeni să fac asta și as vrea să mă urmeze și alții să facă și alții în mod voluntar în școli educație juridică. Există un protocol între Ministerul Justiției, Ministerul Public, Ministerul Învățământului, Cosiliul Superior al Magistraturii și Înalta Curte, protocol cauzat de creșterea infracționalității în rândul minorilor. Cei care profesează în mediul juridic ar trebui să meargă în școli și să le țină elevilor lecții de educație juridică. Din 2019, educație juridică va fi materie obligatorie”, a declarat Anca Colescu.

Părinții și profesorii se plâng de faptul că este greu să captezi atenția elevilor din ziua de astăzi, generații care sunt „prinse” mai mult de tehnologia modernă. Anca Colescu spune însă că în toate școlile elevii sunt mai mult decât interesați de tot ce le prezintă ea.

Când le spun că ei răspund penal de la vârsta de 14 ani și că necunoașterea legii nu îi scutește de pedeapsă dacă ajung în instanță declanșează un val de întrebări. Să știți că nici elevii de liceu, de clasa a XI-a sau a XII-a nu știu că răspund penal de la 14 ani. În cel mai bun caz mi s-a spus că asta se întâmplă de la 16 ani. Și după ce le spun că sunt trași la răspundere de la 14 ani curge un val de întrebări și vor să știe ce pățesc dacă fac asta sau asta, ori asta. Este o experiență unică. Marți când am fost la Pedagogic, fiind ultima oră, elevii ar fi vrut să stea peste program să afle mai multe și să mă întrebe mai multe, sunt super-receptivi”, a completat Anca Colescu. Aceasta a precizat că una dintre mulțumirile pe care o obține în urma acestui voluntariat este schimbarea unor elevi problemă, aflați în pragul abandonului școlar, pe care i-a transformat și i-a făcut să-și continue cursurile și să stea departe de probleme.

În săptămâna 13-17 noiembrie, Inspectoratele Școlare au primi o adresă prin care li se cere să ofere educație juridică elevilor, iar Anca Colescu este singura care face voluntariat și în această perioadă. „Aș vrea să fie și în Botoșani mai mulți care să ofere aceste ore gratuite elevilor pentru că înseamnă foarte mult pentru viitorul lor. În Iași sunt mai mulți, sunt câteva avocate care îmi sunt prietene, dar la noi nu mai știu să meargă cineva”, a precizat aceasta.

Marți, Colescu a fost la Liceul din Plopeni, școala din Ungureni și Liceul Pedagogic, astăzi, miercuri, va merge la elevii din școlile Epureni și Avrămeni și liceele de Artă și Pedagogic, joi va fi la Călărași, Școala 1 Botoșani și Liceul Pedagogic, iar vineri la școlile din Guranda, Durnești și Trușești, precum și Școala 1 din Botoșani. Nimeni nu îi pune la dispoziție un mijloc de transport, nimeni nu îi decontează combustibilul, nimeni nu îi plătește timpul alocat acestor ore de educație juridică, totul este oferit voluntar, ba chiar mai și investește în manuale.

Anca Colescu spune că și-ar dori ca ziua să aibă 48 de ore. „Timpul meu este la limită. Dimineața sunt la școală, pentru că predau cultura civică la Liceul Pedagogic și Școala nr. 1, am două fete de nota 10 la Eminescu pe care le iau la amiază, după-amiaza sunt la birou, trebuie să îmi fac documentarea pentru doctorat, și fac voluntariatul în școli, iar când ajung seara acasă sunt luată ca odihnită de fetele mele, care încă îmi vin cu caietele să le văd temele”, a completat Anca Colescu.

Aceasta își propune ca pe viitor să devină procuror criminalist și profesor universitar și se pregătește intens pentru atingerea celor două obiective. „Am un master în criminalistică și vreau să devin procuror criminalist. Când eram studentă la drept am vrut să devin judecător, dar am făcut practica la domnul procuror Aurel Simion, care este mentorul meu și care m-a învățat calea cea dreaptă și îmi doresc să devin procuror”, a concluzionat Anca Colescu.

EdJust – Seminar de educație juridică la Pedagogic

12970776_1709513222630911_7133152116201854197_o

«Am asistat, vineri, 8 aprilie 2016, împreună cu doamna profesoară Jeni Boicu, la un dinamic seminar de educație juridică susținut de entuziaștii reprezentanți ai EdJust în Botoșani: Anca Gavriluță, Ioan Dumitru Apachiței, Dan Cristian Ilie, Marius Marin Macovei și de magistrat Lenuța Loredana Boicu.

Interesul vădit al tinerilor participanți, elevi ai claselor a XI-a si a XII-a, pentru Drept și pentru modul în care acesta le poate facilita o viață curată, s-a manifestat printr-o cascadă de întrebări pertinente și răspunsuri surprinzătoare, evident, pentru neofiți.

De altfel, privirea lor căutătoare de adevăr, surprinsă cu măiestrie de fotograful echipei Ed Just, vorbește de la sine.

Vă mulțumim, Ed Just, și vă mai așteptăm pe la noi!»

Director adjunct, profesor Iulia Ostafi

«Suntem tineri și necopți. Nu știm pe care drum să purcedem pentru a atinge succesul mult visat. Acum, când incertitudinea ne copleșește și trebuie să luăm decizii ce ne vor influența viitorul, un grup de studenți de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza  ne-a sărit in ajutor, inițiindu-ne în tainele Dreptului.

În decursul a două ore am avut ocazia de a ne familiariza cu ce înseamnă justiția și aplicarea ei în viața de zi cu zi. Pentru unii dintre noi, activitatea desfășurată  a consolidat decizia de a urma studiile Facultății de Drept, iar pentru alții a reprezentat un impuls spre a îmbrățisa această oportunitate fascinantă.»

Vlad Apachiței, elev al clasei a XII-a  H

EdJust la Pedagogic

Asociația Studenților la Drept ai Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași ne anunță:

«Vineri, 8 Aprilie 2016, Ed Just ajunge la Botoşani – oraşul de origine a iniţiatorilor proiectului Anca Gavriluță și Ioan Dumitru Apachiței. În vederea unei bune desfăşurări a activităţii, s-au alăturat şi studenţii Ilie Dan Cristian şi Marius Cosmin Macovei, dar şi un specialist în drept – Loredana Lenuţa Boicu.

Realizat de către Facultatea de Drept din Iaşi şi Asociaţia Studenţilor la Drept (ASD), proiectul are în vedere facilitarea accesului la cunoștințe elementare de drept în rândul elevilor și liceenilor.

Bucurându-se de un real succes în judeţele Iaşi şi Vaslui (aproximativ 600 beneficiari), cu zeci de cereri de reîntoarcere, zeci de articole în presă şi multe feedback-uri constructive, proiectul are în vedere cuprinderea întregii regiuni de Nord Est a României, urmând a se derula seminare şi în judeţele Bacău, Suceava şi Neamţ.

Astfel, cei patru studenţi, împreună cu Loredana Lenuţa Boicu – judecător la Tribunalul Botoşani, vor susţine seminare de educaţie juridică la trei licee importante din Botoşani. Activitatea va debuta începând cu ora 11:00 la  Liceul Teoretic „Grigore Antipa”, între orele 12:00 și 14:00, se va merge la Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” , iar de la ora 15:00, la Colegiul Economic “Octav Onicescu”.»