Skip to main content

Proiectul ESTI-USV

Proiectul Educație, Suport, Transformare și Implicare prin Studii Universitare pentru Succes în Viața profesională (ESTI USV) urmărește „identificarea, recrutarea și includerea în grupul țintă a persoanelor eligibile care pot beneficia în mod direct și concret de activitățile și intervențiile proiectului precum: subvenții financiare în valoare de 300 de lei pe durata a cel puțin 6 luni, activități educaționale remediale și de sprijin, sesiuni de consiliere psihologică și orientare în carieră, sprijin pentru promovarea bacalaureatului și continuarea studiilor liceale și universitare.”

Proiectul este derulat de Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava, iar Liceul nostru este unul din cele patru licee partenere. Mai multe amănunte, în documentul de mai jos (care poate fi descărcat apăsând LINK).

Anunt ESTI-USV

„Student pentru o zi” la Suceava

✍️ Articol de Laura Bunduc (clasa a XII-a F) 

În data de 13 aprilie, un grup de eleve din clasele a XII-a B, F și H au reprezentat liceul nostru la Concursul Regional  „Student pentru o zi” desfășurat  la  Universitatea  „Ștefan cel  Mare” din  Suceava.

Primirea călduroasă a coordonatorilor a fost în contrast cu vremea ploioasă care însă nu a afectat buna dispoziție a elevilor, ci a anticipat „ploaia” de premii cu care aveau să se întoarcă.

Lorena Ceicovschi, Roxana Hlatcu, Mihaela Onofraș, Andreea Calistru (de la stânga la dreapta)

În cadrul festivității de deschidere a fost prezentat întregul program al zilei, care nu putea debuta decât cu proba teoretică. După ce elevii au depășit proba care le punea la încercare cel mai mult emoţiile, a urmat masa de prânz, prilej cu care au socializat și au făcut schimb de păreri referitor la primele impresii legate de Universitate sau dificultatea subiectelor.

Experienţa liceenilor-„studenți” a continuat cu un scurt istoric al instituției, prezentarea detaliată a unor facultăți din cadrul Universității și un tur în corpurile A și E. Ceea ce a impresionat a fost stilul și aspectul modern, îndeosebi al corpului E, cu toate că este o instituție care își are originile încă din anul 1963.

Înainte de afișarea rezultatelor, elevii au avut plăcerea de a participa la un program de stand-up comedy în stil muzical, oferit de trupa Universității, trupa „MiCi”, care a binedispus liceenii și i-au făcut să uite de emoțiile de dinaintea afișării rezultatelor.

Pentru 5 eleve ale liceului, ziua s-a încheiat cu premii și cadouri (rucsacuri, tricouri, sepci, truse de scris).

Astfel, în urma participării la concursul din domeniul GEOGRAFIE, elevele Laura Bunducclasa a XII-a F (profesor Constanța Seniuc) și Roxana Puşcasuclasa a XII-a B (profesor Dragoș Racu) au obţinut PREMIUL III.

Clasată imediat în urma lor, Marta Tun – clasa a XII-a H (profesor Constanța Seniuc) a fost recompensată cu o MENȚIUNE.

În cadrul concursului de ISTORIE, PREMIUL I 🥇 i-a revenit elevei Andreea Calistru – clasa a XII-a H (profesor Jeni Boicu).

Roxana Hlatcu – clasa a XII-a H (profesor Alina Donisă), a obținut, în urma participării la concursul de Limba franceză, PREMIUL II.

Acest eveniment a fost primit cu mare entuziasm de către elevi, întrucât a reprezentat o oportunitate de a lua contact cu viața de student, un statut nu foarte îndepărtat de viitorul acestora.

Experiențe de neuitat, rezultate pe măsură, ale elevilor școlii noastre

A devenit o tradiție, pentru Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava,  organizarea anuală a Concursului „STUDENT PENTRU I ZI” USV, adresat liceenilor din Regiunea Nord-Est (județele Suceava, Botosani, Iasi, Neamt), clasele a XII-a și a XI-a.

În data de 14 aprilie 2018 s-a desfășurat concursul la clasele a XII-a (Istorie, Geografie, Filosofie, Psihologie, Limba română, Limba engleză, Limba franceză, Limba spaniolă, Limba italiană, Comunicare şi Relaţii Publice), urmând ca în data de 12 mai 2018  clasele a XI-a  să participe la concursul pe echipe  – propuneri de proiecte.

Școala noastră a fost reprezentată de doi elevi ai clasei a XII-a H (diriginte, prof. Constanța Seniuc), care au obținut rezultate meritorii la Geografie și Istorie.

COSMINA APETROAIE  – a participat la disciplina Geografie (profesor coordonator Seniuc Constanța), clasându-se pe primul loc între cei 54 de competitori și primind în consecință PREMIUL I. Cosmina a obținut cea mai mare notă la nivelul tuturor disciplinelor – 9,80,  fapt precizat la Festivitatea de premiere.

Cosmina, o ,,esență tare întro sticluță  mică”, o prezență discretă, dar un monument de inteligență, hotarâre, sârguință… și  mai  ales  bun-simț și modestie, a luat parte în acest an la Olimpiada Națională de Geografie. Cucerind PREMIUL I la ETAPA JUDEȚEANĂ, Cosmina s-a calificat la etapa națională, desfășurată la Brăila în perioada 1-6 aprilie a.c.

Primele zile au fost zile de concurs. Cosmina a susținut proba teoretică…

… apoi pe cea practică:

Punctajul foarte bun pe ansamblul celor două probe (81,25) i-a adus Cosminei Apetroaie 🌍 PREMIUL SPECIAL  AL SOCIETĂȚII de GEOGRAFIE din  ROMÂNIA 🌍 încununându-i astfel munca, perseverența și dăruirea.

Evenimentul găzduit de Colegiul Naţional „Gh. M. Murgoci” din fascinantul oraș cu salcâmi  de pe malul stâng al Dunării a fost încărcat de multe alte experiențe de neuitat: 🗺 vizionarea programului artistic susținut de Ansamblurile Culturale ale comunităților etnice din Brăila (greci, ruși-lipoveni, rromi) la Centrul Comercial Brăila Mall; 🗺 o excursie didactică cu vasul Borcea. Tur, însoțit de ghid, al Teatrului „Maria Filotti” Brăila și al Muzeului Brăilei „Carol I”; 🗺 concursul cu premii „Fotohunt” – la care olimpicii au identificat din fotografii obiective istorice, arhitecturale și turistice brăilene; 🗺 proba practică în zona lacurilor sărate, a punctului de trecere cu bacul  peste Dunăre spre Dobrogea (Brăila-Smârdan-Măcin); 🗺 festivitățile de deschidere și premiere de la Teatrul „Maria Filotti” și alte fapte, prietenii, întâmplări de neuitat…

Lotul olimpicilor botoșăneni

Bravo, Cosmina!… Visul tău de a deveni  studentă la Geografie, secția Climatologie și Meteorologie, doctor în domeniu,  va deveni  realitate, cu siguranță…

Să ne întoarcem însă la concursul „Student pentru o zi” USV, din vechea Cetate de Scaun a Moldovei, unde am mai avut un emisar: pe ANDREI RADINSCHI. Colegul de clasă al Cosminei a participat la disciplina ISTORIE, având-o ca îndrumătoare pe doamna profesoară Jeni Boicu, obținând premiul III.

De altfel, nu este singura sa realizare. La etapa județeană a Olimpiadei de istorie, Andrei a obținut o mențiune. Bravo, Andrei !

În încheiere,  pentru a vă încuraja să urmați exemplele premianților noștri, iată cât de atractiv și de bogat în evenimente, a fost programul ,,STUDENT PENTRU O ZI” USV din 14 aprilie2018:

09.00 – 09.45 Primirea participanților în holul Corpului E al Universității și extragerea subiectelor;
10.00 – 12.00 Testul pentru elevi;
10.00 – 12.00 Atelierul pentru profesori susținut de domnul prof.univ.dr. Mihai DIMIAN și intitulat Direcțiile educației pentru o nouă revoluție industrială;
12.00 – 13.00 Vizită campus USV (facultăți, biblioteca, laboratoare, Observatorul Astronomic, Complexul de Nataţie și Kinetoterapie);
13.00 – 14.00 Masa de prânz la restaurantul USV (pentru cei care au confirmat);
14.00 – 15.00 Spectacol organizat de Casa de Cultură a Studenților, în Auditorium-ul Joseph Schmidt;
15.00 – 15.30 Afișarea rezultatelor și depunerea contestațiilor;
15.30 – 16.00 Rezolvarea contestațiilor și pregătirea diplomelor pentru premiere;
16.00 Festivitatea de premiere.

 

Felicitări Cosminei și lui Andrei și mult succes celor ce vor să le calce pe urme!

Prof. CONSTANȚA SENIUC

Noi premii pentru Iuliana

998153_594568320618781_1391488280_n

Iuliana Băncuță

Iuliana Băncuță (clasa a XII-a A) este olimpic național la filosofie și, începând de săptămâna trecută, este studentă la Universitatea de Vest.

Așa cum ne informează site-ul Facultății de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării al prestigioasei universități timișorene, Iuliana a participat la ediția a doua a concursului de eseuri filosofice Din lumea Sofiei, sub îndrumarea doamnei profesoare Speranța Lemny. Eseul ei a fost răsplătit cu premiul II, nota 9,81 și un loc bugetat asigurat la Universitatea de Vest.

În luna martie a. c., Iuliana a obținut premiul II (nota 9.50) la concursul Student pentru o zi organizat de Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, domeniul Științe sociale. Lista completă a premianților: [link].

Mai jos, eseul premiat la Timișoara [descarcă].

Amintiri din Săptămâna Altfel

P1100550

  • PICTURĂ PE STICLĂ – clasa a V-a C; îndrumători: prof. Monica Băltoi, prof. Petronela Țurcanu
  • TÂRG DE DULCIURI & TÂRG DE CARTE – clasele a IX-a H, a IX-a I; îndrumători: prof. Lucia Ștefănescu, prof. Lili Siustis
  • PREZENTĂRI DE OFERTE EDUCAȚIONALEFacultatea de Litere și Științele Comunicării a Universității „Ștefan cel Mare”, Suceava – dr. Sabina Finaru și Jandarmeria – clasele a XI-a C, a XI-a G, a XII-a A, a XII-a E, a XII-a F; îndrumători: prof. Alina Mavrescu, prof. Mariana Damian, prof. Ioan Ștefan, prof. Bogdan Archip, prof. Stelian Lozneanu.
  • JOCURI SPORTIVE HAZLII –  clasa a IX-a A; îndrumători: prof. Marilena Mardare, prof. Mihaela Honceriu.
  • PIESA DE TEATRU „FURTUNA” DE WILLIAM SHAKESPEARE –  regia: doamna Silvia Răileanu; mai multe poze și mai clare pe alter.ltniorga.ro.
  • OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA UCRAINEANĂ – Festivitatea de deschidere – eveniment la care a participat corul „Anima Musicae” dirijat de dl. prof. Laurențiu Palade. Mai multe amănunte: adev.ro/n3ofg8.


  • BIKE DAY –  mai multe amănunte: link.


  • PIESA DE TEATRU-FORUM „CENUȘĂREASA” –  în cadrul proiectului Vreau șansa mea (Țara lui Andrei); îndrumători: prof. Geanina Ipate, prof. Speranța Lemny, prof. Radu Gonciar.
  • DRUMEȚIE LA IPOTEȘTI – clasa a XI-a E; îndrumător: prof. Vasile Mardare.
  • VIZIONARE FILM LA UVERTURA MALL –  clasa a IX-a F; îndrumător: prof. Gabriela Cozma.

1507200_489658324468786_1953350482_n